הטיפ החודשי


גינת ירק חורפית

עונת הסתיו היא התקופה הטובה ביותר להתחיל לטפח גינת ירק חורפית

מה ניתן לגדל בגינת החורף?

ירקות עלים, פול, אפונה, צנון, צנונית, קולרבי, לפת, תפוח אדמה, שום, בצל, עירית, ארטישוק, תות שדה, שמיר, פטרוזיליה (עלים ושורש), כוסברה, גזר, שומר, סלרי (עלים ושורש).

באילו תנאים מומלץ לגדל?

מינימום להצלחת גינת הירק הוא מקום החשוף ל-6 שעות שמש ישירה. אם המקום שאתם מייעדים לגינת הירק חשוף ישירות לשמש פחות מזמן זה, גדלו גידולי עלים. כלומר חסות, עלי בייבי, תבלינים. גם נושא הגשמים צריך להילקח בחשבון. מקום שבו עומדים מים רבים למשך זמן רב אינו רצוי לטיפוח הגינה.

מה ההכנות שיש לעשות?

לפני השתילה והזריעה מומלץ לפזר קומפוסט בכמות של 30-60 ליטר למטר מרובע ערוגה (30 מתייחס לאדמות כבדות ו-60 לאדמות קלות). לאחר הפיזור יש להצניע את הקומפוסט לתוך האדמה באמצעות מעדר או קלשון חפירה. העומק הנדרש הוא כ-20 ס"מ. רוב השורשים אינם עוברים עומק זה.

מה זורעים ומה שותלים?

את גידולי השורש מומלץ לזרוע ישירות בקרקע. כמו כן מומלץ לזרוע ישירות בקרקע את הירקות בעלי הזרעים הגדולים - אפונה ופול. בינואר ופרבואר לא מומלץ לזרוע בגלל שהקרקע קרה מאוד וקשה להגיע לנביטה תקינה.

איך משקים את הגינה?

גינת החורף לא דורשת השקיה מרובה הן בשל גשמים שיורדים מהשמיים והן בשל ימים קצרים והתאדות מים נמוכה. בקליטה משקים מדי יום ובאדמות קלות אפילו מספר פעמים ביום לאחר מכן מרווחים את ההשקיות ומפסיקים עם תחילת הגשמים הממשיים. אם בעונת הגשמים יש הפסקות ממושכות בגשם, יש להשקות לפי הצורך.

בהצלחה